Klasyczny suport rowerowy

Opisywany  suport rowerowy znalazł się w rowerze Arkus Proximo VX-220M, który rzeczywiście kosztował mnie 300 zł. Przeczytaj do końca wpis o nim i dowiedz się gdzie znajduje się granica wytrzymałości tak taniego.

Budowa

Opisywany suport jest to suport na kwadrat tzw. klasyczny. Z rowerów wysokiej klasy został wypchnięty jeszcze w latach dziewięćdziesiątych jednak w tanich rowerach i tych starszych nadal najczęściej znajduje się właśnie ten typ. Jego budowa pozwala na dokładny serwis każdej z części, jednak ta konstrukcja wcale nie jest tak dobra. Oto skład całego suportu:

Od lewej: nakrętka na nakrętkę suportu, nakrętka utrzymująca i zabezpieczająca oś (od strony nie napędowej), klasyczne łożysko kulkowe, oś suportu, łożysko, nakrętka od strony napędowej. Część od strony nie napędowej wkręca się i wykręca za pomocą specjalnego klucza lub prowizorycznie za pomocą … prętu i młotka lub wielkim kluczem. Tak samo trzeba postąpić z drugą nakrętką chyba, że posiadamy duży dwuszczękowy klucz o wartości suportu. Nie polecam działań prowizorycznych, które zniszczą obie nakrętki i zmuszą nas do ich wymiany. Suport jest bez imienny – to kawałek metalu z łożyskami i dwoma nakrętkami od Arkusa.

Czego doświadczyłem używając tego suportu?

Cały czas użytkowania (2 sezony) przebiegł bez problemowo nawet bez serwisowania. Suport fabrycznie jest bardzo słabo posmarowany, dlatego po pierwszym odkręceniu w mufie suportowej znalazłem pełno brudu i ku mojemu zaskoczeniu również błota, natomiast podzespoły suportu były zardzewiałe i suche. Podczas większości czasu użytkowania wyczuwalny był delikatny luz, ale to jest niestety standard w tego typu suporcie. Natomiast po zawodach MTB w bardzo trudnych warunkach pogodowych w suporcie słyszalne były stuki co zmusiło mnie do serwisu. 

Serwis zaliczam niestety do nieudanych, prowizorka zrobiła swoje i zestrzępiłęm nakrętkę. Poza tym nie potrafiłem złożyć suportu, aby wyeliminować luzy. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zainwestować w nowy, co niedługo zrobię i tutaj opiszę.

Poprzednie wpisy:

Licznik rowerowy Vogel VL1 -Recenzja

Czy tani rower górski ma sens? – Arkus Proximo VX-220M

Zapraszam na fanpage! >KLIKNIJ TUTAJ< 

 

2 Replies to “Klasyczny suport rowerowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *