Najciekawsze zawody MTB w 2018 na Jurze

Sezon rowerowy już dawno się zaczął, chociaż dla wielu on się w ogóle nie kończy. Tak samo sezon zawodów rowerowych. Nie jedna ciekawa impreza rowerowa w roku 2018 jest już historią, ale jeszcze więcej ścigania się przed nami. W jakich wyścigach warto wziąć udział na Jurze oraz w najbliższych okolicach Jury? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Jakie zawody FOTO

Cykl Maratonów MTB – Bike Atelier Maraton

Cały cykl maratonów to pełny kolarski sezon trwający pół roku. Wyścig co miesiąc lub co trzy tygodnie. Biorąc udział w wyścigu znajdujesz się również w klasyfikacji generalnej Bike Atelier Maratonu, która dotyczy wszystkich imprez. Jest to jeden z ciekawszych i większych cykli maratonów MTB w Polsce. Wybrane maratony to tylko te na Jurze i w okolicach, a jest ich o wiele więcej.

Rybnik – 22 kwiecień 

Wciąż można zapisać się na pierwszy maraton w sezonie. Rybnik jest pierwszym miejscem rywalizacji. Wyznaczone są dwie dłuższe trasy Pro – 64 km i Hobby – 35 km. Trasy przebiegają w dużej większości po lasach w okolicach Rybnika. Zapisy wciąż są możliwe, więc jeżeli forma jest gotowa to warto się sprawdzić. 

Olkusz – 10 czerwiec

Jak na razie niewiele wiadomo trasach. Poprzednio start odbył się w Silver Parku, czyli jednej z największych baz wypoczynkowych w Polsce zawierająca ogromny skatepark, specjalne ścieżki rowerowe oraz wiele atrakcji dla ekstremalnie jeżdżących na rowerze. W zeszłym sezonie również trasy były trzy: Pro – 63 km, Hobby – 31 km i Family – 19 km. W zeszłym roku był to maraton w całości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, cały na terenach wyżynnych i tak na pewno będzie w tym roku.

Żarki/Niegowa/Janów – 24 czerwiec

Trasy tegorocznego maratonu w Żarkach nie są jeszcze gotowe. Poprzednio uczestnicy rywalizowali na trasach Pro oraz Hobby o dystansach podobnych jak na każdym MTB Bike Atelier. Start możliwy tak jak poprzednio tuż obok Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej na terenie “Leśniowskiej Frajdy” w Żarkach. Trasy wykorzystują bogatą w okolicach Żarek infrastrukturę ścieżek rowerowych, ale trasy schodzą również w trudne tereny leśne. 

Częstochowa – 29 lipiec 

Bike Atelier Maraton pierwszy raz zawita do Częstochowy – miejsca, które przyciąga chętnych rywalizacji rowerowych co rok, ponieważ nie tylko ten maraton wystartuje w tym roku w Częstochowie. Przewidziane są trzy dystanse: Pro, Hobby i Family oraz Kido dla najmłodszych startujących. Za wcześnie jeszcze na przewidzenie trasy, ale tereny Częstochowy i okolic obfitują w wiele otwartych przestrzeni na niełatwych i pagórkowatych nawierzchniach oraz ciekawe i trudne trawersy. Jest to jeden z czterech wyścigów Fundacji “Rowerowa Jura” i element kolejnego cyklu Pucharu Prezydenta Miasta Częstochowa. Cykl wyścigów w Częstochowie już się zaczął. 

Psary – 19 sierpień 

Psary to urokliwa gmina położona w środku powiatu będzińskiego, czyli pomiędzy Siewierzem i Będzinem. MTB Maraton organizowany przez Bike Atelier zawita tu już po raz czwarty. Poza MTB na terenie gminy ten sam organizator organizuje wyścigi szosowe na co pozwala plątanina zacisznych uliczek. W sezonie 2017 w Psarach wyznaczono dwa dystanse: Pro – 64 km i Hobby/Family – 25 km. Trasa na pewno ulegnie zamianom w stosunku do poprzedniego roku, ale start oraz meta spodziewane są jak zawsze na stadionie w Psarach. Tereny w gminie Psary pozwalają poprowadzić trasę po zróżnicowanym terenie o zróżnicowanej nawierzchni, więc warto być przygotowanym na wszystko.

Gliwice – 2 września

Kolejny maraton w okolicach Jury w aglomeracji Górnego Śląska. Trasy w poprzednim roku to bardzo długi odcinek Pro – aż 76 km i Hobby – 32,5 km. Tereny Górnego Śląska również charakteryzują się dużymi zróżnicowaniami wysokościowymi czego nie odczuwa się w mieście. Trasa w poprzednim roku była szybka, więc i w tym roku może tak być. 

Dąbrowa Górnicza – 14 października

Dąbrowa Górnicza otwierała poprzedni sezon Maratonów MTB Bike Atelier, a tym razem go kończy. Nie wątpliwie jest to charakterystyczne miejsce dla kolarstwa górskiego na Jurze. Poprzednie dystanse – 64 i 25 km były oddalone od terenów rekreacyjnych Dąbrowy Górniczej oraz od samego centrum miasta. Nie każdy wie, że Dąbrowa Górnicza ciągnie się aż do granicy z województwem małopolskim i to tam właśnie poprzednio odbywał się rozpoczynający sezon wyścig. Nie wiadomo czym zaskoczą organizatorzy MTB Maratonu w tym roku, ale czasu mają jeszcze wiele.

Więcej o Bike Atelier na stronie >BikeAtelierMaraton.pl<

Rowerowy Puchar MTB Prezydenta Miasta Częstochowa 

Kolejny cykl maratonów współtworzony przez Fundację “Rowerowa Jura” na terenie Częstochowy oraz terenach jej pobliskich. W 2018 zawiera on w sobie cztery wyścigi. Częstochowski sezon na ściganie się rozpoczął się już od Etapu Trek 8 kwietnia br. roku. Przed nami jeszcze trzy.

  1. Etap “EROWERYPL” – 20 maja 2018
  2. Etap “BIKE ATELIER” (część cyklu Bike Atelier); wcześniej opisywany  – 29 lipca 2018
  3. FINAŁ – 23 września 2018

Etapy rozgrywane będą w samej Częstochowie oraz przebiegną przez Mstów i Olsztyn. Kilka etapów może przebiec przez samo centrum Częstochowy, więc różnorodność będzie bardzo duża. Jak to na Jurze już jest każdy etap będzie bogaty w malownicze odcinki.

Więcej na stronie >mtb.czest<

Vienna Life Maraton

Kolejny cykl dostępny dla wszystkich chętnych rywalizacji, a wyjątkowym wydaniu. Vienna Life Maratony Rowerowe to równie znany na całą Polskę cykl maratonów rowerowych organizowany przez grupę LangTeam, czyli samego Czesława Langa. W tym roku Maratony zawitają do sześciu miast: Krakowa, Warszawy, Gdańska, Trąbek Wielkich, Katowic i Kwidzynia.

Kraków – 12 maj

Rozpoczęcie sezonu Vienna Life Maratonów MTB nastąpi za niecały miesiąc w Krakowie. Trasa jest nie wątpliwie jedną z atrakcyjniejszych ze wszystkich maratonów MTB w całej Polsce. Start i meta na Krakowskich Błoniach. Dużo odcinków ulicznych po asfalcie, ale na pewno przewidziane są również odcinki dopasowane stricte do MTB. Organizatorzy naprawdę znają się na rzeczy więc nie ma się co martwić o organizację zawodów. To będzie piękny wyścig!

Dystanse:

  • Grand Fondo – 89 km
  • Medio – 64 km
  • Mini – 24 km
  • Parada Rodzinna – 8 km

Katowice – 15 wrzesień

Data jest zbyt odległa, żeby można było poznać trasy. Można się jednak domyślić znając organizację LangTeam’u, że zawody zostaną rozegrane po najciekawszych terenach Katowic, a na pewno ujrzą światło dzienne w charakterystycznych punktach miasta. Ilość dystansów powinna być taka sama jak w np. Krakowie, ale nie znana jest jeszcze ich długość.

Więcej informacji szczegółowych o Maratonach MTB Vienna Life (szczególnie o maratonie w Krakowie) na stronie >ViennaLifeMaraton.pl<

Więcej maratonów MTB może być jeszcze ogłaszanych o czym będę pisał tutaj lub na funpage’u .

Nie miej oporów przed startami w Maratonach MTB! Wystarczy Ci tylko sprawny rower i kask! Dowód znajduje się w tym artykule, czyli o tym ‘jak przejechałem maraton MTB na rowerze za 300 zł’

Poprzednie wpisy:

Zapraszam do zapoznania się z kategorią na blogu pt: “Projekt Przełaj 18” w której opowiadam o ciągle trwającej renowacji roweru.

>>Projekt “Przełaj 18” – renowacja roweru “przełajowego””<<<

MASZ W PLANACH START W ZAWODACH LUB JAKIEŚ DOŚWIADCZENIA KTÓRYMI CHCIAŁBYŚ SIĘ PODZIELIĆ? KOMENTUJ, PISZ!

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *